kno

konferencje
Realia pracy modelek
www.iceteam.pl/kontakt kontakt.cjo.pl

Kobiety, ale także mężczyźni, którzy spełniają się w modelingu, mogą bardzo wiele opowiedzieć o swojej pracy. Nie wszystkie tego rodzaju opowieści można uznać ze wesołe i pozytywne, albowiem zawód ten nie jest usłany różami. Nierzadko wiąże się z ogromnym stresem i presją wywieraną dosłownie z każdej strony. Czasami ta presja płynie również od wewnątrz i wynika po prostu z pragnień i ambicji konkretnego człowieka. Przecież jest tak, że zależy nam na zawodowych sukcesach, na karierze i na pieniądzach. Można mówić, że nie one są w życiu najważniejsze, ale wiemy, że pomagają w dobrym funkcjonowaniu. Modelki, które dopiero budują swoją zawodową pozycję nie od razu zaczną zarabiać godne pieniądze, a najwyższe stawki są zarezerwowane dla relatywnie wąskiej grupy pań. Często muszą zacząć od zawodu hostessy. Poznań, Warszawa czy Kraków – miasto nie ma znaczenia. Z modelami jest podobnie. Należy mieć w sobie to coś, ten szczególny dar, aby na wybiegu i przed obiektywem zachwycać wszystkich wokół. Jeśli ktoś odkrył w sobie ten pierwiastek, to na pewno będzie mu znacznie łatwiej odnosić sukcesy na tym polu. W przeciwnym razie mogą pojawiać się rozmaite problemy. W tym zawodzie czas odgrywa bardzo istotną rolę.

Jego upływ w gruncie rzeczy nie służy modelkom. Stąd zaczynają one swoje kariery bardzo wcześnie, aby jak najszybciej wyrobić sobie mocną pozycję wśród fotografów, projektantów czy producentów reklam. Zwykle pierwsze profesjonalne sesje modelingowe mają już nastoletnie dziewczyny, z czym wiążą się pewne zagrożenia, których chyba wyjaśniać nie musimy. Dlatego właśnie rodzice muszą otoczyć swoje córki szczególną opieką. Młodych modeli także to dotyczy. Obycie ze wszelkimi zagadnieniami związanymi z pracą w modelingu jest istotne i powinno być jak największe na jak najwcześniejszym etapie. Tylko wówczas można mówić o tym, że dana osoba będzie dobrze przygotowana do zawodu. Dojrzałość emocjonalna jest szalenie ważna, ponieważ modeling to poważna sprawa i nie jest on zajęciem dla osób nieświadomych rzeczywistości i słabych psychicznie. Jest dokładnie przeciwnie – tylko ludzie silni są w stanie robić karierę na miarę swoich idoli oraz wzorców z rozkładówek i ekranów telewizyjnych. Przykłady można mnożyć. Największe nazwiska ze świata modelingu również są pod ogromną presją, szczególnie gdy wspomniany przed chwilą czas galopuje naprzód. Ciało modelki jest atrakcyjne tylko do pewnego momentu.

Ono stanowi największy jej atut, dlatego musi być zadbane i dbałość o wygląd jest po prostu inwestycją w siebie i zawodowy sukces. Wiele osób funkcjonujących w zawodzie decyduje się na daleko idącą ingerencję w swoje ciała. Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej nie są niczym nadzwyczajnym. Można je postrzegać jako próbę zatrzymania czasu – pozornie się to udaje. Czasami działania upiększające odwracają się przeciwko modelkom, które z osób atrakcyjnych stają się karykaturalne, a nawet brzydkie. Wtedy kariera kończy się na ich własne życzenie. Umiar jest zatem wskazany, tym bardziej, że coraz więcej domów mody, projektantów czy fotografów zmienia swoje podejście. Wzorzec idealnej modelki był przez długie lata utożsamiany z kobietą bardzo szczupłą, a momentami wręcz chorobliwie chudą. Stopniowo się to zmienia i coraz więcej modelek ma nieco pełniejsze kształty. Ten świat jest szalenie złożony i na swój sposób bardzo ciekawy. Pozostaje mieć nadzieję, że kobiety i mężczyźni, którzy zaczynają w nim funkcjonować, odnajdą się w nim i odniosą z tego realne korzyści. Koszt, jaki niektórzy płacą za karierę modelki czy modela, jest jednak zbyt duży, aby walczyć o pozycję zawodową za wszelką cenę.