kno

konferencje
Pogoda –istotny czynnik lotu

Jeżeli w ogóle chcemy polecieć balonem istotne jest wcześniejsze sprawdzenie warunków atmosferycznych, niestety długoterminowe prognozy się nie sprawdzają, dlatego też jest ona sprawdzana na bieżąco. Często dochodzi do odwołania wielu zawodów, festynów, czy imprez właśnie ze względu na nieodpowiednią pogodę. O ile indywidualne loty można przełożyć na inne dni, nie jest to już takie łatwe w przypadku masowych imprez. W takim razie, jakie warunki pogodowe muszą być spełnione, aby odbyć bezpieczne loty balonem? Przede wszystkim nie może być silnego wiatru, wskazane jest, aby nie był on silniejszy niż 15k/h. Większość osób twierdzi, że lot balonem może odbywać się latem, gdy mamy wspaniałą słoneczną pogodę.

Oczywiście słońce jest wskazane podczas lotu, jednak wysoko temperatura niekoniecznie, dlatego też loty balonowe latem odbywają się tylko krótko przed lub po wschodzie i zachodzie słońca. Co dodatkowo dodaje uroku podziwianym krajobrazom. Natomiast zimą nie ma takich przeciwwskazań, gdyż loty mogą odbywać się o każdej porze dnia. Oczywiście jeżeli nie ma opadów śniegu i deszczu oraz bardzo niskich temperatur. Niemniej jednak dla zapewnienia stuprocentowego bezpieczeństwa start balonów odbywa się około dwóch godzin przed lub po zachodzie słońca.

Jeżeli warunki pogodowe są stabilne to pokazowe loty lub te na uwięzi mogą odbywać się w ciągu dnia, a nawet po zapadnięciu zmroku, co daje ciekawy efekt dużego lampionu, który umila odbywające się po locie, wieczory przy ognisku.