kno

konferencje
Mózg a szybka nauka
kursy informatyczne i szkolenia IT smart-bhp.pl

Aby metody szybkiej nauki były skuteczne i przyniosły oczekiwane efekty, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Mózg człowieka jest zaprogramowany w taki sposób, że należy rozpoczynać naukę od zadań trudnych. Podobnie w przypadku, gdy mamy przygotować się do zajęć z przedmiotów ścisłych i humanistycznych. Lepiej, żeby nasz mózg przyswoił najpierw informacje z matematyki czy fizyki, a dopiero potem z historii czy języka polskiego.

Ponadto w nauce bardzo ważną rolę odgrywają przerwy. Dlaczego? To, jak długo się uczymy, wpływa na efektywność nauki. Jeżeli będziesz uczyć się przez kilka godzin, będzie to czas zmarnowany. Najlepiej pamiętasz tylko te informacje, których nauczyłeś się przez pierwsze kilkanaście minut.

Później efektywność zaczyna spadać, co przekłada się na proces zapamiętywania. Dlatego właśnie co kilkadziesiąt minut należy robić dziesięciominutowe przerwy. Warto poświęcić je na łyk soku, kawy czy herbaty, krótką gimnastykę. Można także otworzyć okno, zaczerpnąć świeżego powietrza, a przy tym także przewietrzyć pomieszczenie, co również pozytywnie wpłynie na pracę mózgu.